Choď na obsah Choď na menu

Nevýhody

18. 5. 2016

Nevýhody otvoreného softvéru


Pri otvorenom softvéri môžeme len ťažko hľadať nejaké záruky. Väčšina licencií obsahuje klauzulu, že vývojár, resp. komunita neručia za nič. Použitie tohto druhu softvéru v kritických prostrediach je tým pádom nemožné. Zároveň nikto nevie zaručiť, že v budúcnosti budú vychádzať aktualizácie a opravy open source programov. V otvorenom softvéri sa venuje menšia pozornosť grafickému rozhraniu aplikácií. Použitie niektorých programov nie je intuitívne a priateľské smerom k používateľovi. Často je toto zložité používanie spôsobené tým, že daná aplikácia je vytvorená programátorom pre programátorov.

Značné problémy môžeme nájsť aj v spojitosti s intelektuálnym vlastníctvom. Môže sa stať, že nejaký vývojár zakomponuje proprietárny zdrojový kód do väčšieho otvoreného projektu. Pri používaní viacerých druhov licencií môžu vznikať problémy kvôli ich nekompatibilnosti. Softvérové patenty platia len v určitých krajinách. Otvorený softvér sa príliš nevenuje reklame a marketingu a preto je niekedy ťažké daný projekt nájsť a zistiť v akom je stave.

V modeli vývoja otvoreného softvéru sú ukryté aj mnohé úskalia. Často dochádza k prílišnej orientácii na softvér samotný, čo spôsobí zaostávanie ostatných častí vývoja. Zodpovedný prístup k testovaniu je zriedkavý pri open source modeloch vývoja. Problémy vznikajú aj v dokumentácii, ktorej tvorba nestíha za kódom. Pri menších projektoch často chýba vývojárska dokumentácia a lokalizácia. Aj pri niektorých veľkých projektoch je kvalita dokumentácie nízka.

Pri veľkých projektoch sa niekedy stretávame s konfliktami medzi vývojármi, ktoré môžu viesť až k pozastaveniu vývoja, resp. ukončeniu projektu. Niekedy môže dôjsť k tzv. „vyhoreniu“ lídra projektu, ktorý precení svoje schopnosti pri veľmi náročných úlohách. Alebo vývojár jednoducho stratí záujem a prestane pokračovať vo vývoji, čo pri malých projektoch znamená aj ukončenie ďalšieho vývoja.

  bez-nazvu.png